Missa „ad fugam” – Palestrina és Csajkovszkij művei
Értelem és érzelem - ezúttal két szakállas, ám zenei világukat tekintve élesen különböző zeneszerzőt állítunk egymás mellé egy-egy különleges kompozíciójuk révén. Az itáliai reneszánsz egyik legnagyobb mestere, Giovanni Pierluigi da Palestrina Missa „ad fugam” című miséje nemcsak szép mű, hanem mesterségbeli bravúr, nem sok ilyet írtak az évszázadok során: tételei kizárólag kánonokból, egymást "kergető" dallamokból állnak; innen kapta alcímét is.
A mise egyes szakaszai között - első hallásra ez akár szemtelenségnek is tűnhet - A hattyúk tava és a karácsonykor oly gyakran látható Diótörő örökzöld dallamainak szerzője, Csajkovszkij kompozíciói szólnak majd. Azonban nem a jól ismert dallamokból, hanem a tragikus sorsú, nemcsak saját kora, hanem az utókor által is félreismert (főleg néhány szimfonikus műve miatt kedvelt) orosz zeneszerző különleges hangulatú pravoszláv fohászsorozatából, a Kilenc egyházi darabból éneklünk el öt gyönyörű, a zeneszerző stílusára jellemzően bensőséges érzelmektől áthatott tételt.
Valóban annyira különbözik-e Palestrina és Csajkovszkij? Egymásra talál-e a két mester, kezet fognak-e az életük között eltelt három évszázaddal, az őket elválasztó több ezer kilométeres kulturális-földrajzi különbséggel mit sem törődve?
Vissza a koncertek főoldalra
Részletes műsor és ismertető (PDF):
Bemutató:
2015. december 6.,
FUGA Budapesti Építészeti Központ